karrier menedzsment

Autóellenőr: Munkaleírás

Tartalomjegyzék:

Videó: Simonyák Zoltán oktató - Műszaki ellenőrzés vizsgán (B kat.) 2024, Július

Anonim

Számos szakma létezik a vasúti ágazatban. Néhányan közismertek, mint például a mozdonyvezető, a karmester vagy a vonatparancsnok. De vannak kevésbé ismert, de nem kevésbé jelentős különlegességek. Között kiemelkedik a kocsiellenőr, amely fontos láncszeme a vasúti biztonsági láncnak.

A szakma lényege

A munkavállaló közvetlen kötelezettségei között szerepel a kocsik műszaki vizsgálata, mielőtt elindítják a vonatot. Sokan láttak embereket sétálni a síneken és megérinteni a vonatot. Egy speciális szerszám segítségével az ellenőrzi az alkatrészek által kibocsátott hangot. Így megtalálhatja a hibát, és időben kijavíthatja.

A gépjármű-ellenőr által elvégzendő fő feladatok között az alábbiakat sorolják be:

  • kocsik megtalálása és hibaelhárítása;
  • futó- és fékrendszerek javítása.

Tekintettel a teljes személyzet egészségének fontosságára, arra a következtetésre juthatunk, hogy a szakma szükséges, a munka pedig a felelősségteljes.

Esedékes kötelesség

Minden szakma magában foglalja a munkaköri leírást, amely meghatározza a teljesítendő felelősségeket. A gépjármű-felügyelő-szerelő utasításai a következők:

  1. Az eszköz tartalma, amellyel a problémákat azonosítják, annak ellenőrzése és előkészítése a működésre.
  2. A vonat hibás működésének ellenőrzése és a következő útra való felkészültség.
  3. A kocsi kocsijának, fékrendszerének, kardánhajtásának, hűtőegységének, elektromos berendezéseinek és fűtésének javítása a kocsi lekapcsolása nélkül.
  4. A jármű biztonságának biztosítása a javítás során.
  5. A műszaki dokumentáció karbantartása, a működési hibákról szóló jelentések és a hibaelhárítás
  6. Jelentés a jármű műszaki karbantarthatóságáról és rendelkezésre állásáról.

A gépjármű-ellenőr által végzett munka lényege a vonat biztonságos mozgását befolyásoló lehetséges hibák azonosítása és kiküszöbölése.

A jelentkezőkre vonatkozó követelmények

Egy egyszerű laikusnak tűnhet, hogy az autó egyszerű eszköz, amely kerekekből és karosszériából áll. Ez azonban nem ez a helyzet. A valóságban a járművek egy többlépcsős műszaki mechanizmusok, amelyeket műszaki állapotban kell tartani.

Ezért számos követelményt fogalmaznak meg azok számára, akik szeretnének elsajátítani a mesterképzést és munkát szerezni. Legyen óvatos, hogy időben észrevegye a hibát. Ezen felül óvatosnak és felelősségteljesnek kell lennie.

Az autók ellenőr-szerelője sok időt tölt az utcán, és fém alkatrészekkel foglalkozik. Ezért a jelöltnek fizikailag erősnek és kiváló egészségűnek kell lennie.

A szakma magában foglalja az alkatrészek megoszlásának hangzás szerinti meghatározását. Következésképpen fokozódó igényeket támasztanak a kérelmezők meghallgatására és látásmódjára. A kötelező orvosi vizsgálatok elvégzésekor elengedhetetlen az ENT orvos és a szemész következtetése.

Hogyan válhat autóellenőrré

Különleges képzés után lehetséges a foglalkoztatás. A kocsifelügyelő közép- vagy általános iskolai végzettséggel rendelkezik.

A képzés során a hallgatók megtanulják a kocsik berendezéseit és műszaki jellemzőit, mind áruszállításra, mind személyszállításra.

A képzési program magában foglalja a kocsik javításának különféle módszereinek és szabályainak tanulmányozását, a hibaelhárítási feltételeket és a műszaki szabványokat. Ezenkívül az ellenőrnek fontos tudnia, hogy megvédje a gördülőállományt javítási munkák során és megőrizze a biztonságot.

A berendezés működésével kapcsolatos hibákat kioldási módszer nélkül szüntetik meg. Ezért a képzési program magában foglalja a rakomány típusainak tanulmányozását és a vele való karbantartás és hibaelhárítás során való kölcsönhatás szabályait.

Hol lehet szakmát szerezni?

Középfokú oktatási intézményekben tanítanak szakmákat. Például a Moszkvai Vasúti Közlekedési Főiskola vagy a Vasúti Közlekedési Főiskola, szintén Moszkvában található.

Ezenkívül, ha a kérelmezőnek már van műszaki szakma, akkor további kurzusokat vehet igénybe, amelyekről a Rostekhnadzor megállapodott.

A tanfolyamok hozzájárulnak a specialitás gyors elsajátításához, és nagy igény van a megnövekedett kereslet és a gyakori ingyenes álláshelyek kínálata miatt.

A programot kizárólag az ellenőr munkáját szabályozó nem műszaki dokumentáció alapján fejlesztették ki, ahol a következők fontosak:

  • gépjármű-felügyelő utasítása;
  • használati utasítás a biztonsági előírásokról;
  • az árufuvarozás során elfogadott biztonsági szabályok és szabványok;
  • a munkaügyi normákat és a munkavédelmet leíró utasítások;
  • az erőművek munkáját szabályozó szabályok.

A vizsgák átadása után lehetséges a munka megkezdése, fokozatosan növelve a rangot.

A szakma vonzereje

A gépjármű-felügyelő meglehetősen érdekes szakma, amelynek nyilvánvaló előnyei és hátrányai vannak. Néhányan vonzza a kényelmes menetrend. A munkavállalók nappal, éjjel dolgoznak, majd két napja van szabadon. Ezért, ha szükséges, lehetőség van részmunkaidős foglalkoztatásra is.

Sokak számára az orosz vasútvonalakon működő tisztességes bérek és kiváltságok fontosak. A kategóriától és a régiótól függően a pénzbónusz 20 000 és 35 000 között mozog, ami a gazdasági instabilitás ellenére jó ösztönző. Érdemes itt mindenféle bónuszt és kifizetést késedelem nélkül hozzáadni.

A munka természetesen nem jár fehér ing használatával és fizikai erőfeszítést igényel. A régi idősek szerint azonban egyáltalán nem nehéz, ha alaposan megértjük az autók bonyolultságait és műszaki jellemzőit. Fontos, hogy ismerjük a biztonsági előírásokat a problémák megelőzése és azonosítása érdekében.

A kocsik ellenőrét a kezében lévő jellegzetes műszer, a kalapács, rádiótelefon és táska segítségével mindig felismerheti, ahol a sablonok találhatók. Sőt, feltétlenül élénk narancssárga egyenruhába öltözve azonosítja az úton.

Sokakat vonzza a vasúthoz kapcsolódó romantika, és a hasonló gondolkodású emberek barátságos csapata vonzóvá teszi az autóellenőr munkáját fizikailag egészséges emberek számára, akik munkanapjaikat a vasút biztonságának szentelésére törekszik.