Adószakértő: Leírás és felelősségek. Hol lehet adóellenőrként tanulni?

Az adóellenes szakma jól ismert. Valaki megszólaltan beszéli ezeket a szavakat, míg mások azt álmodják, hogy a helyén legyen. Valójában a munka nagyon tekintélyes és kívánatos. Ez az anyag alapvető információkat tartalmaz erről a szakmáról.

Adóellenőr - ki ő?

Először is meg kell jegyezni, hogy ez állami szervek alkalmazottja, akiknek feladatai között szerepel nagy mennyiségű információ birtoklása, elemzési képesség és gyakori utazások, üzleti utak. Az adóellenőr olyan alkalmazott, aki figyelemmel kíséri az állami költségvetés bevételeinek időszerűségét és teljességét a népesség minden kategóriája alapján.

Az ellenőrök első említését a Biblia tartalmazza, csak akkor adót hívtak tizedesnek.

Feladatok

Az adóellenőr, akinek a felelősségét a törvény határozza meg, különféle vállalkozásokat kell ellenőriznie, összefoglalnia a pénzügyi kimutatások és a könyvelés adatait, és tisztáznia kell a fizetőket.

Joghatósága magában foglalja a jogsértőkkel szembeni pénzügyi szankciók alkalmazhatóságát is. Az adószolgálat ellenőrének számos olyan felelőssége van, amelyet minőségileg kell elvégeznie. Ezek tartalmazzák:

  • az adótörvények betartásának ellenőrzése;
  • a fizető felek elszámoltathatóvá tétele;
  • az alkotmány- és adójog ismerete;
  • pénzügyi dokumentumok ellenőrzése a kifizetések elrejtése érdekében;
  • a gazdasági vállalkozások ismerete, amelyekkel üzletköt;
  • helyszíni ellenőrzések, valamint helyszíni ellenőrzések végrehajtása;
  • az eredmények elemzése;
  • szankciók kiszabása;
  • pártatlanság;
  • nyilvántartás;
  • konzultációk a polgárok számára;
  • nagy mennyiségű pénzügyi információ gyűjtése, tanulmányozása és elemzése;
  • pénzügyi jellegű dokumentáció (jelentések, adásvételi szerződések és mások) elkészítése.

Az adóellenőr bizonyos értelemben egyedülálló szakma, mivel a feladatlista számos olyan elemet tartalmaz, amelyek megkövetelik az előadóktól, hogy bizonyos készségekkel rendelkezzenek.

A szakmához szükséges képesítések

Az adóellenőrnek, akinek széles körű feladatkörei vannak, számos szükséges tulajdonsággal kell rendelkeznie ahhoz, hogy megbirkózzon munkájával. Azt:

  • analitikus gondolkodás képessége;
  • hosszú figyelmet;
  • fokozott figyelem a részletekre;
  • érzelmi stabilitás;
  • őszinteség;
  • felelősség;
  • bizalom;
  • képesség megvédeni véleményét;
  • kitartás;
  • szigorúság önmagában és másokban;
  • a gondolatok rendessége;
  • képesség gyorsan döntéseket hozni;
  • munkaigényességet;
  • jó emlék;
  • általánosítási képesség;
  • kitartás a dokumentációval való munka során.

Szakmai előzmények

Annak érdekében, hogy kitalálhassa, honnan származott az állami adószakértő szakma, be kell térnie a távoli múltba. Az ókorban a királyok és a feudális urak különféle díjakat vettek ki minden emberre az állam és a király udvarának fennállása érdekében.

Ezeket a díjakat "mosás" - vám, illeték - nek hívták. Ezért az oroszországi ősi idők óta ilyen hivatásos embereket "közönségnek" hívták. Ebből arra következtethetünk, hogy az adóellenes kezdetben kizárólag a lakosság pénzeszközeinek beszedésével foglalkozott.

A XVIII. Században az ilyen munkásokat adóalanyoknak hívták ("elkobzástól"). Az akkori adóügyi főfelügyelő adománygyűjtőként szolgált, és azok számára, akik nem fizettek, felmondásokat írt I. Péternek. A király e célból külön rendelést vezetett be, melyet "ober-financial" -nak hívtak. Ezt követően ennek a szónak új jelentése van - „yabednik”. Később, a mindenféle becslés elkerülése érdekében, a beosztást adóellenőrré változtatta.

profik

Ez egy nagyon tekintélyes munka. Az adóellenőr olyan pozíció, amelynek fő alkotóelemei a stabilitás, a magas bérek, a teljes szociális csomag és az állandó kommunikáció.

Ezen túlmenően az ellenőr szakma fő előnye, hogy valamennyi képviselője köztisztviselő. Ebből következik, hogy az adótisztviselők soha nem veszítik jelentőségüket és mindig védettek lesznek az államtól. A pluszok közé tartozik az a tény is, hogy ez az egyik legnépszerűbb szakma, és mindig is szükség lesz kézműves jó mesterére.

Érdemes figyelni arra a tényre, hogy az a személy, aki másoknak tanácsot ad, mindig segíthet önmagában. A törvény és a pénzügy ismerete a legfontosabb mindenki életében.

A szakma fő előnyei között szerepel a magas fizetés is. A fizetés az egyik legnagyobb költségvetési beosztású álláshelyek között.

És természetesen e szakma képviselőinek megvan a saját ünnepe. Az oroszországi adóellenőrök napját évente november 21-én ünneplik.

mínuszok

Ahhoz, hogy jó adószakértővé váljon, meg kell értenie ennek a szakmanak a hiányosságait:

  • nagy mennyiségű információt kell emlékezni;
  • sok rutin munka a dokumentumokkal;
  • magas szintű felelősségvállalás;
  • a jogszabályok gyakori változásai;
  • lehetséges gyakori üzleti utak, amelyek általában zavarják a család embereit.

Az adóellenőr nagyon nehéz szakma, amely folyamatos koncentrációt igényel. Egy nap sem pihenhet, így nem mindenki képes megbirkózni egy ilyen helyzetben. Nincs olyan sok hiányosság, főleg, ha tudatosan ezt az utat választotta.

A beosztás különös figyelmet igényel a részletekre, folyamatos képzésre és sok időre.

A hiányosságokról szólva meg kell jegyezni, hogy az adóellenőrök hosszú ideje nem voltak hajlandók. Ezért az ebben a szakmában dolgozó embereket gyakran semmiért sértik meg, félnek és irgalmazzák őket. A szakmanak van némi pszichológiai stressz is.

Nos, és ami a legfontosabb: e tekintélyes mű hiányosságai közül kiemelkedik a monotonia és a változatosság szinte teljes hiánya.

Munkahelyek

Az állami adóellenőrnek kis választéka van a munkahelyek közül. Sokuk költségvetési költségvetésű. Ez egy szűk szervezeti kör, amely magában foglalja az adóellenőrző szolgálatot, a Szövetségi Adófelügyeletet és néhány olyan kormányzati ügynökséget, amelyek magánszemélyektől és jogi személyektől gyűjtenek pénzt.

Fontos azonban arra, hogy emlékezzen arra, hogy a diploma megszerzése után nem korlátozódik a fenti munkahelyek listájára. Mint személy, aki az állami adóellenőr szakmai ismeretekkel rendelkezik, minden olyan szakmát be fog adni, amely joggal, közgazdaságtangal vagy akár politikával kapcsolatos.

Adóügyi ellenőr: hol tanulni?

A specialitás elsajátításához felsőoktatás szükséges, amelyet az egyetemek gazdasági és pénzügyi osztályán szerezhetnek. És egy speciális szakember, akit a számviteli és hitel-technikai iskolákban kapnak az "Adók és adózás" osztályon.

Oroszország legjobb felsőoktatási intézményei briliáns szakemberek. Beiratkozhat:

  • Oroszországi Belügyminisztérium Gazdasági Biztonsági Akadémia;
  • Az Oroszországi Föderáció kormányának Pénzügyminisztériuma alatt működő egész orosz állami adóakadémia;
  • Moszkvai Állami Közgazdasági, Statisztikai és Pénzügyi Egyetem (MESI);
  • G. V. Plekhanov elnevezésű Orosz Gazdaságtudományi Akadémia;
  • Orosz Kereskedelmi és Gazdaságtudományi Egyetem (és fióktelepei).

De ha természetes képességei vannak, és hajlamosak e szakmára, akkor bármilyen gazdasági vagy jogi oktatás megnyitja az ajtót az adózás területén.

Szakmai készségek

Az edzés alatt radikálisan megváltoztathatja személyiségét. Az egyetemen jó elméleti alapot kap, de vannak olyan készségek, amelyeket önmagában kell fejlesztenie. Néhányat az alábbiakban ismertetünk.

Az adóellenes szakma olyan készségeket foglal magában, mint például az adójogszabályok ismerete. Az egyetemi tanárok azonban az elméletnek csak egy kis részét tudják biztosítani, mivel a törvényeket minden nap módosítják. Meg kell szoknia magát a hírek napi figyelésének a fő területein, különös tekintettel a tevékenységeire.

Ezenkívül megmutatják az adódokumentáció, a különféle jelentések összeállításának alapjait. Önnek gyakorolnia kell és fel kell hoznia az automatizmus készségeit. Az egyetemeken a jövőbeli adóellenőröknek elmondják, hogyan kell navigálni a számvitel alapjaiban, típusában és formájában. De ezt az üzletet is önállóan kell tanulmányozni.

A szakmai etikáról szólva mindent elmagyaráznak neked elméletileg, de tudnod kell, hogy tudását helyesen alkalmazzák a gyakorlatban.

További jellemzők

Az állami adóellenőrnek jogi, gazdasági vagy pénzügyi területen felsőfokú végzettséggel kell rendelkeznie. Az ebben a szakmában foglalkozó személynek számos további készségre van szüksége. Emlékeztetni kell arra, hogy közvetlenül a diploma megszerzése után nem válik az ország fő adószakértőjévé. Ez egy nagyon összetett és multifunkcionális szakma, amely mindennapi munkát igényel önmagával. Gyakran minden új belépõ kis szolgáltatással kezdõdik, és feladataik magukban foglalják a monoton és rutin munkát a dokumentumokkal. Ezt elengedhetetlen gyakorlati tapasztalatnak és átmeneti időszaknak kell tekinteni a karriered felépítése során.

Ennek a szakmának a képviselői döntő szerepet játszanak az állam fejlődésében. Végül is ők garantálják, hogy az adóbeszedést a lehető legőszintébben és pártatlanul végezzék el. Ezek az alapok feltöltik az állami költségvetést. Emellett ellátják az állami intézmények biztosítását. Ezért hatalmas felelősség terheli az adótisztviselõ vállát, amelyet nem mindenki képes ellenállni. Valójában őszinte munkájától függ, hogy az állam tisztességes életet ad-e polgárainak.

Az ellenőr szakmájának számos szempontja van, amelyre figyelmet kell fordítania, mielőtt elkezdi képzését. Az előnyök és hátrányok mérlegelése után egyértelműen tudnia kell, hogy képes-e megbirkózni egy ilyen nehéz és igényes munkával.

Karrier és fizetés

Minden adóelnöknek felsőfokú vagy speciális végzettséggel kell rendelkeznie. Hol tanulni - egyetemen vagy egyetemen, nem számít, ha jó szakemberré válsz. Mivel a beosztás nyilvános, sok esélyed van munkára. A szakma átlagos igénye van, de mindig szükség van jó szakemberekre.

A fizetések meglehetősen magasak, emellett az adóhatóságok bónuszt, szabadságot, kedvezményes kompenzációt és juttatásokat kapnak. Kiváló szociális csomagjuk van.

A karrier kilátások jól láthatóak ezen a területen. Mivel maga a szerkezet nagyon bonyolult és többszintű, az adóellenőrök rendes pozícióval kezdik. Ezután lehetősége van osztályvezető poszt betöltésére. Ezt követheti a terület főfelügyelője. Nos, miután meghódította a városi szolgáltatásokat, eljuthat az egész orosz szintre.