karrier menedzsment

A közgazdászok az üzleti motorok

Videó: BevKözg - Koren Miklós: Közgazdaságtan és mérés 2024, Július

A múlt század végétől a mai napig a közgazdász szakma maradt a legdivatosabb. A válság némi kiigazítást hajtott végre ennek a különlegességnek. A közgazdászoknak könnyű munkát találni, érdemes-e a diplomásoknak ezen az irányban egyetemre menni?

Számos pályázó arra törekszik, hogy belépjen a gazdasági intézményekbe, de nem mindenki tudja pontosan, milyen feladatokat lát el a közgazdász és mi a célja. Mi a közgazdász szakma? Ezt részletesebben megértjük.

Ki a közgazdász?

Általánosságban elmondható, hogy a közgazdászok olyan szakembereknek tulajdoníthatók, akik hatékony gazdasági tevékenységet folytatnak a vállalkozások és a vállalatok munkájában. Ez a szakma leggyakrabban a marketingszakemberek, pénzügyi szereplők, könyvelők, menedzserek mellett helyezkedik el.

A közgazdászok olyan emberek, akikre mindig nagy a kereslet azokban a vállalkozásokban, ahol folyamatos gazdasági elemzést kell végezni, helyesen kell kiszámítani a pénzügyeket, és ellenőrizni kell a pénzeszközök felhasználását. Erre a szakmára mindig szükség van, bizonyosan a magasan fizetettnek tulajdonítható. Mivel sok kapcsolódó terület létezik, a tevékenységi kör meglehetősen széles. Például egy közgazdász-menedzser magasan képzett szakember az üzleti adminisztráció területén. A múlt században megjelent a menedzser fogalma, amikor az asszisztenseket (menedzsereket) meghívták a vállalkozásokba. A menedzsernek világosan meg kellett terveznie és meg kellett szerveznie a vállalkozáson belüli összes munkát, tanítania kellett az embereket, elosztania a felelősséget, általában mindent meg kellene tudnia a csapat összehangolt munkájához. Most egy nagy szervezet vezetõi vannak az egyes osztályokon, felelõsek valamilyen szűk irányért, például egy reklámmenedzserért, értékesítési menedzserért vagy közgazdászért.

Mit kell tudnod?

A közgazdász szakma, amelynek alapja a magasabb gazdasági végzettség. Ezenkívül egy adott irányhoz megfelelő ismeretekkel kell rendelkeznie. A pénzügyi elemző számára egy dologra van szükség, a statisztikákhoz - egy, a pénzgazdálkodáshoz - egy. Összességében minden közgazdásznak analitikus gondolkodásmóddal kell rendelkeznie, matematikai gondolkodással kell rendelkeznie, szorgalmasnak és aprólékosnak kell lennie munkájában, képesnek kell lennie arra, hogy bármilyen helyzetben gyorsan koncentráljon. A karrier-növekedéshez a közgazdásznak gyakran ismeri az idegen nyelveket. És természetesen az ingyenes angol nyelv pozitívan befolyásolja a fizetés szintjét.

Mit kell tudni a közgazdászokról?

A közgazdászok szakemberek, akik jól ismerik a bonyolult jogi aktusokat, rendeleteket, utasításokat és utasításokat. Egyszerűen kötelesek az összes új módszertani anyagot megvizsgálni a könyvvizsgálatra, a számvitelre és a gazdasági tevékenység elemzésére. Kellene:

  • Megérteni a tervezett gazdasági munka bonyolultságát.
  • Ismeri a jövőbeli pénzügyi éves tervek, a különféle üzleti tervek kidolgozásának eljárásait.
  • Tudja meg az összes számviteli nyilvántartás karbantartását.
  • Ismeri a pénzügyi, munkaerőköltségek anyagának kidolgozásának folyamatát.
  • Ismeri a statisztikai számvitel és a gazdasági elemzés összes módszerét.
  • Új technológiák és technikák bevezetésekor a közgazdásznak meg kell határoznia gazdasági hatékonyságát.
  • A szerződések kidolgozásakor ismeri az anyagok tervezési szabályait, a számítástechnikai munka elvégzésének módszereit és módszereit.
  • Világosan ismeri és betartja a jelentési időt és eljárást.
  • Tanulmányozni kell a gazdaság ésszerű szervezésében a külföldi és hazai tapasztalatokat piaci körülmények között a termelésben.
  • Ismerni a takarítás piaci módszereit, a gyártási technológiákat, a berendezések üzemeltetési berendezéseit.
  • Tanulmányozni a munkajog, a munkavédelemre vonatkozó szabályok és rendeletek alapjait.

A közgazdászok olyan munkavállalók, akiknek tevékenységükben a kidolgozott munkaköri leírásokat kell vezérelniük. A munkát kinevezi és a közgazdászot a vállalkozás vezetőjének utasításával összhangban elbocsátja.

Fő feladatai

A közgazdászok felelőssége széles tevékenységi területet fed le, mert a szakma keresztezi a számvitelt, az irányítást, a pénzügyi tevékenységet. A konkrét felelősségvállalás a vállalkozás sajátosságaitól, a feladatok megosztását az osztályok között és az üzleti tevékenység egyéb jellemzőitől függ. Néhány vállalatban a közgazdászok üzleti terveken dolgoznak, másutt könyvelők feladatait látják el, elemzik a költségek megvalósíthatóságát, meghatározzák a kiadások szintjét. Előfordul, hogy a közgazdászok befektetnek, kiszámítják az üzleti kilátásokat és stratégiailag összetett feladatokat oldnak meg. Úgy tűnik, hogy sok irány létezik - ez a bonyolultság. De másfelől a felsőoktatás lehetővé teszi a karrier felépítését az üzleti élet számos területén.

Kilátások, a közgazdászok fizetése

A közgazdászok olyan emberek, akik messze néznek előre. Mindegyik egy rendes pozícióval kezdődik, de sokan sikeresen lépnek fel a karrier-létrán, később osztályvezetővé vagy vállalati vezetővé válva. Egy kezdő szakember várhatóan 800 és 1000 dollár közötti bevételt kereshet. A fizetés gyakran a vállalat sajátosságaitól függ: az élelmiszer- és építőipari vállalkozások fizetése akár 1500 dollárt is elérhet. A jövedelmek növekednek, ha megjelenik a tapasztalat, és növekszik a karrier létrán. A tapasztalt közgazdászok 1500 és 3800 dollár jövedelmet kapnak. Annak ellenére, hogy sokat, természetesen, függ a cég sajátosságaitól, méretétől és jövedelmezőségétől (sokkal szerényebb összegek lehetséges). Ha analitikus gondolkodásmóddal rendelkezik, a számokkal való foglalkozás a hobbija, szorgalmas, lelkiismeretes, akkor a közgazdász specialitása biztosan megfelel Önnek.