karrier menedzsment

Perinatális pszichológus: képzési és szakmai jellemzők

Videó: Pszichológia MA és Számítógépes és kognitív idegtudomány MSc - tájékoztató előadás 2024, Június

A pszichológia témája rendkívül nagy. Nem meglepő, hogy ez a tudomány számos területre oszlik, amelyek mindegyike részletesen elemez egy bizonyos vektort kutatási, gyakorlati szempontból. Az egyik a perinatális pszichológia. Egyetértünk abban, hogy ez a vektor új lehet az olvasó számára. Ezért az anyagban megismertetjük Önt a perinatális pszichológus munkájának jellemzőivel, valamint az ilyen szakemberek képzésével.

Mi ez az irány?

A perinatális pszichológia a pszichológia egyik ága, amely az élet korai szakaszában vizsgálja az emberi fejlődés mintáit és jellemzőit. Különösen a perinatális periódusban ezek az anatális, a szülés utáni és az újszülött szakasz. Nagy figyelmet szentelünk az ilyen fejlõdésnek a következõ életre gyakorolt ​​hatásának fontosságára.

Ez a tudomány olyan területe, amely a korai anya-gyermek kapcsolatot jellemzõ pszichológiai és mentális folyamatokat vizsgálja. Más szavakkal: minden, ami a terhességgel, a szüléssel és a csecsemő fejlődésével kapcsolatos 3 éves koráig.

Ki lehet perinatális pszichológus?

Miután megtanultak a pszichológia e vektoráról, sok ember meg akarja próbálni fejlődni ebben az irányban. Kinek ez a specialitás? A perinatális pszichológus lehet:

  • Olyan személy, aki feltétlenül magasabb pszichológiai végzettséggel rendelkezik. Opcióként - különféle (például humanitárius) oktatás és diploma a pszichológus átképzési tanfolyamának sikeres befejezéséről (több mint 500 óra képzés). Szülészek és nőgyógyászok, akik átalakulni akarnak pszichológiai segítségnyújtás céljából, szintén élvezhetik a lehetőséget.
  • Azok, akik szeretnének segíteni a jövőbeli szülőknek az anya-gyermek kapcsolat megteremtésében.
  • Azok, akik a reproduktív problémákkal küzdő pároknak segítenek.
  • Azok, akik segíteni akarnak a várandós anyáknak, egy fiatal családnak a szülés előkészítésében.

Fontos, hogy a leendő szakembereknek is legyen idejük átképzésre - körülbelül 3-6 hónap. Vegye figyelembe, hogy a távoktatási technológiák ma is elérhetők.

Követelmények a jövőbeli hallgatók számára

Meg kell jegyezni, hogy valahol az oktatás csak az Orosz Föderáció polgárai számára lehetséges, valahol - ezen kívül más állampolgárok számára is. A jövőbeli hallgatókra vonatkozó általános követelmények a következők:

  • Felső szakmai végzettség megszerzése - alapképzés, szakember, mester. Egyes átképző központokban elegendő a közép-pszichológiai oklevél.
  • Személyi okmány (orosz állampolgárság).
  • Tanúsítvány a tanulmányi helyről (azoknak a pszichológia hallgatóknak, akik a főétel mellett további programot akarnak tanulni) - felsőoktatási vagy középiskolai szakoktatásból.

A képzés feladatai és céljai

Itt a képzés fő célja szakemberek kiképzése, akik pszichológiai segítséget nyújthatnak a nőknek és családtagjaiknak a terhesség tervezésének szakaszában, a terhesség alatt, a születéskor és a csecsemő fejlődésének korai szakaszában.

A perinatális központban a leendő pszichológusnak az alábbiakat kell elsajátítania:

  • Pszichológiai meddőség okai.
  • A terhesség és a közelgő születés félelemének leküzdése.
  • Dolgozzunk olyan nőkkel, akik a múltban kedvezőtlen szülést, spontán vetélést éltek túl.
  • A várandós anya félelmeinek leküzdése a fogamzáshoz szükséges életkor tekintetében.
  • Anya vágyakozása túlzottan nagy.
  • A bizonytalanság legyőzése, az anyai feladatok elvégzésére való képtelenség.
  • A gyermekkori pszichológiai trauma elleni küzdelem, az új társadalmi szerep félelme.
  • Sürgősségi pszichológiai segítségnyújtás az abortuszok, a terhesség elmulasztása, a csecsemő elvesztése szülés során, súlyos veleszületett patológiás baba megszületése esetén.

A tanulás által megválaszolt kérdések

A perinatális pszichológus minőségi és átfogó képzésének a következő kérdésekre kell választ adnia:

  • Hogyan lehet megszervezni a páciens életének gesztációs és szülés utáni időszakának pszichológiai támogatását?
  • Hogyan segíthetjük az ügyfelet fóbás és szorongó állapotának legyőzésében?
  • Hogyan járulhat hozzá a pszichológus a gyermek és az anyja harmonikus egységéhez?
  • Hogyan befolyásolja a pszichoszomatika a szülõk gyermekek fogamzásának és szülésének képességét?
  • Mi a pszichológiai segítségnyújtás a meddőséggel küzdő nők és családok számára?

Modern tanítási módszerek

Annak érdekében, hogy a perinatális pszichológus jövőbeni munkája lehetséges legyen, a szakembernek teljes képzésen kell részt vennie a megfelelő képzésen. Mint már említettük, ma nem csak szemináriumok (teljes munkaidőben, részmunkaidőben, részmunkaidőben), hanem távolsági programok is rendelkezésre állnak. Ez utóbbi lehetővé teszi az otthoni iskolázást. A fő feltétel az Internet-hozzáféréssel rendelkező elektronikus eszköz jelenléte.

A távoli előkészítési technika a következőket foglalja magában:

  • Ismerkedés az elméleti perinatális pszichológiával - elektronikus tankönyvek, előadások szövegeinek olvasása.
  • Részvétel webináriumokon tanárokkal - megbízások, konzultációk, üzleti kommunikáció.
  • Kommunikáció más hallgatókkal a fórumon, Skype-on keresztül.
  • A folyamat szervezeti oldalával kapcsolatos kérdések megoldása távolról is történik, e-mailben a kurátornak, az adminisztrátornak és a megfelelő osztály alkalmazottainak.

Minta tanterv

Általános szabály, hogy minden előkészítő intézmény saját képzési programmal rendelkezik, sajátos jellemzőivel. Az általános terv a következő:

  1. Bevezetés a pszichológia ezen területének alapjaiba.
  2. A pszichoterápia alapjai, tanácsadás a perinatális pszichológia területén.
  3. A beteg szülésének társadalmi és pszichológiai támogatása, a szülés utáni gyógyulási időszak.
  4. Pszichológiai támogatás az anya-gyermek kapcsolat megteremtésében.
  5. Munka a reproduktív rendszer pszichoszomatikus rendellenességeivel.
  6. A meddőségben szenvedő családok pszichoterápiás segítségnyújtási taktikája, stratégiái.

Tanulási eredmények

Mit ad a perinatális pszichológusok felkészítése? A képzés tudományosan helyes megszervezése a következő eredményeket mutatja:

  • A szakember ismeri a perinatológia keretein belül a pszichoterápiás és tanácsadási tevékenységek összes vonását.
  • A pszichológus képes szakmailag kísérni betegének terhességét, szülését, megfelelő segítséget nyújtani neki a szülés utáni időszakban.
  • Professzionális pszichológiai segítséget nyújthat a meddőségben szenvedő párok számára.

A perinatális pszichológusok képzésének Moszkvában és az Orosz Föderáció más városaiban állami oklevél biztosításával kell végződni. Ilyen hivatalos dokumentumot csak az oktatási tevékenységek végzésére engedéllyel rendelkező szervezet adhat ki. Az átképző központ ellenőrzése egyszerű: írja be TIN-jét a Szövetségi Tudományos és Oktatási Felügyeleti Szolgálat (Rosobrnadzor) webhelyének kereső sorába. A rendszer információkat ad az engedély meglétéről / hiányáról, annak érvényességi idejéről.

Az oktatás költségei

Noha a perinatális irányban végzett munka ingyenes pszichológusokkal folytatott konzultációt foglal magában, az ezen irányba történő képzés fizetett. A költség az intézménytől, régiótól, jellemzőitől és a kurzus formájától függ. Az átlagos árak a következők:

  • Három hónapos távolsági tanfolyam - 10-15 ezer rubel.
  • Féléves teljes munkaidős tanfolyam - 40-50 ezer rubel.

Karrier, szakmai fejlődés

A hivatalos diplomával rendelkező szakembereknek a következő kilátások vannak a további szakmai fejlődésre:

  • Foglalkoztatás szülési klinikákon, ingyenes konzultációk lefolytatása pszichológussal.
  • Munka a reprodukció és a családtervezés központjában.
  • Tevékenységek a perinatális központban vagy a szülési kórházban.
  • Foglalkoztatás egy szociális családi központban.
  • Privát pszichoterápiás iroda megnyitása.

Tehát megismertük a modern valóság új szakmájának - a perinatális pszichológus - vonásait. Az ehhez az előkészítéshez pszichoterapeuta, pszichológus, szülész-nőgyógyász képzettségére van szükség.