Csapos munkája: leírás, előnye és hátránya, a szakma finomságai

A pihenőhelyre manapság elég nagy figyelmet fordítanak. Szinte minden városban a kikapcsolódási lehetőségek széles választéka található, kezdve a biliárdot és a kávézókat a bárig. És ezeknek a helyeknek a többségében mindig van egy íróasztal, mögött egy alkalmazott vevői megrendeléseket hajt végre. Sok ember számára ez a munka álommá válik az ezen a területen dolgozók imázsának és képének köszönhetően. De nem mindenki tudja, hogy a valóságban sokkal bonyolultabb, mint az első pillantásra.

A csapos szakma jellemzői és leírása

A többség szerint a csapos fő funkciói az italok művészi kiszolgálása és az ügyfelek számára érdeklődésre számot tartó információk biztosítása. Valójában a pályázónak képesnek kell lennie arra, hogy pontosan kiválassza az egyes italokhoz a megfelelő ételeket, valamint ismeri a menüben szereplő koktélok összetevőit. A munkavállaló cselekedeteivel köteles vonzza a lakosságot a pulthoz, felkeltette érdeklődésüket a látogatók számára, és arra késztette őket italok vásárlására.

A csapos munkájában a társaság nagyon fontos, amelynek köszönhetően a munkavállaló kényelmes légkört teremt minden látogató számára, és támogathatja az összes beszélgetést. Fontos a jó memória, mivel a bárokban gyakran vannak olyan ügyfelek, akiknek a mondata: "Szereted a szokásosat?" felhívás lesz arra, hogy legközelebb látogassa meg ezt az intézményt. Végül is éppen az ilyen látogatók hozzák a legtöbb profitot az intézmények számára. Ennek a munkának megvan a maga bonyolultsága, a munkavállaló állandóan lábán áll, miközben zajos környezet veszi körül, és ha az intézményben dohányoznak, az állandó füst szaga is lehet. Egyes munkáltatók megkövetelik az idegen nyelv ismeretét, ha a sávszint lehetővé teszi külföldi ügyfelek elfogadását.

A csapos szakma története

Ez a szakma először volt igény az amerikai „arany rohanás” idején. Kis településeket alapítottak, ahol aranykeresők találhatók, és ott jelentek meg különféle árukkal, beleértve az alkoholtartalmú italokat is, üzletek. Az idő múlásával az üzletek akadályokat állítottak fel a kikapcsolódás és a szabadidő eltolására szolgáló helyek elkülönítésére a kereskedési padlótól. Olyan helyeken volt szükség munkavállalókra, akik öntsék és keverik a booze-t, szórakoztatva az összegyűlt közönséget.

Az első koktélok készítésére vonatkozó szabályokat és a csapos munkakódját tartalmazó nyomtatott kiadvány azonban 1862-ben jelent meg, ennek a könyvnek a szerzője Jerry Thomas nevű, sokéves tapasztalattal rendelkező területen dolgozott. Eddig ez a szakma releváns és elterjedt az egész világon. Csaposakra nem csak a bárokban van szükség, hanem az éttermekben, klubokban és más hasonló szórakoztatóhelyekben is.

A munka előnyei

A klubban csaposként végzett munka első előnye az ütemterv, főleg az ivóüzletek este dolgoznak, és nincs szükség korán kelni munkához. Ez sok rendkívüli személyiséget vonz. A munka elvégzéséhez képzés nem igényel pénzt és időköltségeket, és néha munkavállalói tapasztalat nélkül is be lehet fogadni egy személyt, főleg az, hogy rendelkezik a feladatai ellátásához szükséges alapvető tulajdonságokkal.

Mivel egy ilyen álláspont közvetlenül kapcsolódik az emberekkel folytatott kommunikációhoz, nagy esély van új ismerősök és még hasznos kapcsolatok létesítésére. Nos, természetesen érdemes megjegyezni a fizetést. Mint a pincér szakma, a csapos fő jövedelme mellett jó tippeket is kaphat.

Hátrányok a szakma

Az ilyen munka első és legfontosabb mínusz az első pluszból fakad - szabálytalan munkanap, különösen, ha olyan intézményekről van szó, amelyek az utolsó ügyfél távozásaig dolgoznak. A szakembernek nagy akaratú erővel kell rendelkeznie, és nem szabad inni a munkahelyén, annak ellenére, hogy állandóan foglalkozik alkohollal. Nem számít, ha a csapos rossz hangulatban van, vagy az ügyfél részeg és tiszteletlen - a munkavállalónak mindig udvariasnak kell lennie a látogatóival.

Ezen túlmenően nem csak arra kell emlékeznie, hogy nemcsak egy adott ital elkészítése történik, hanem annak költsége is. A munkakörülmények nem mindig kedvezőek, állandó zaj, din, cigarettafüst és az italfogyasztók más élvezete. Ezenkívül a munkavállaló nemcsak az italokért, hanem az ételekért is felelős, és az ilyen létesítmények ügyfelei sokkal többet vertek, mint a szokásos kávézókban és éttermekben.

Kiképzés

Jelenleg nincs olyan intézmény, ahol egy személy képesítést kapna. Természetesen vannak speciális tanfolyamok, amelyek után csaposként munkát szerezhetnek tapasztalat nélkül, de ezek időtartama általában nem haladja meg a két hetet, és nem nevezhetők az oktatás teljes bizonyítékaként.

A legtöbb esetben azok, akik ebbe a helyzetbe akarnak kerülni, egyszerűen asszisztenseket vagy gyakornokokat kapnak tapasztaltabb szakemberekhez. Természetesen először le kell mosnia a polcot és az edényeket, csak a legegyszerűbb italokat kell önteni, de egy ilyen élmény mindezeket a műveleteket automatizálja.

Karrier

Általában az emberek munkát kapnak erre a munkára, hogy extra pénzt keressenek. Számos hallgató tapasztalat nélkül csaposként dolgozik, mivel a rugalmas ütemterv lehetővé teszi a tanulással való összekapcsolást. De az idő múlásával sok ember számára az ideiglenes jövedelem állandóvá válik.

Ha a munkavállaló fejleszti szakmai készségeit, meghívhatja egy tekintélyesebb intézménybe. Ezen felül egy ingyenes ütemterv lehetővé teszi további oktatás megszerzését, az emberekkel folytatott állandó kommunikáció befolyásolja a személyes növekedést. Ez befolyásolhatja az étterem adminisztrátora felé történő promóciót. Gyakran előfordul, hogy a csapos, miután megvizsgálta a szakma összes bonyolultságát, úgy dönt, hogy megnyitja saját bárját.

Munkavállalói tulajdonságok

A bárban munkát szerezni kívánó alkalmazottnak különleges személyes tulajdonságokkal kell rendelkeznie. Erre a posztra jelentkezőnek stresszállónak kell lennie, és nyugodtan kell dolgoznia még extrém körülmények között is, ahol sok zaj, füst és részeg ügyfél van. Ennek a munkavállalónak folyamatosan állnia kell és megrendelni italokat kell adnia az ügyfeleknek, vagyis jó egészségre és fizikai állóképességre van szükség. Az intézmény látogatottsága nagyon gyakran függ a csapos szellemétől és társaságától, ezért kiváló humorérzékeléssel és minden látogató által javasolt téma támogatásával kell rendelkeznie.

Sokaknak tűnhet, hogy ez a szakma nagyon izgalmas és érdekes, és szintén nem igényel sok stresszt. De ha komolyan értékeli a csapos szakma összes előnyeit és hátrányait, akkor biztonságosan elmondhatja, hogy bármilyen speciális készség, kreatív megközelítés és a közös nyelv különböző emberekkel való találásának képessége nélkül, ilyen munkában nem fog pozitív eredményt találni. A munkaadók nagyra értékelik a jóindulatú pályázókat, akik nem csak beszélgetni, hanem meghallgatni, energikus embereket is képesek, akik pontos munkát végeznek. Felvételkor megbecsüljük, mennyire udvarias, ügyes, kötelező és türelmes. A pályázónak képesnek kell lennie arra, hogy gyorsan megoldást találjon a problémákra, legyen tiszta, kifogástalan modorú és ábrázolható megjelenésű.

A fizetés

Annak ellenére, hogy a csaposok a szolgáltató személyzethez tartoznak, jövedelmük meglehetősen vonzó. Bár sok tekintetben ez mind az intézmény presztízsétől, mind az ügyfelek típusától függ, akik meglátogatják, és maga a szakember személyes tulajdonságaitól is függ. Csaposként szerzett szakmai tapasztalatok gyorsan elsajátíthatók tanfolyamok elvégzésével és receptek tanulásával asszisztensként. A jövedelem azonban nem függ a koktélok helyes keverésének képességétől.

A csapos kellemesnek kell lennie az állványának, képes gyorsan reagálni a látogató bármilyen vágyára. Legfontosabb küldetése, hogy kiváló minőségű italokat szolgáljon fel, emellett segíti az embereket pihenni, elfelejteni a sürgető problémákat és stresszt. Minden profi csaposnak össze kell vonnia a kémia, a pszichológia, a színészi ismereteit és igazi komikusnak kell lennie. Csak egy veleszületett tulajdonságokkal rendelkező alkalmazott képes kommunikálni az ügyfelekkel, és egy ilyen szakember tippe közvetlenül függ attól, hogy képes-e megközelítést találni a különböző ügyfelekhez.

Feladatok

Első pillantásra a munkavállaló felelőssége nem olyan bonyolult. A valóságban azonban a munkavállalónak bizonyos ismeretekkel kell rendelkeznie, és képesnek kell lennie arra, hogy ezeket a gyakorlatba átültesse. A munkavállalótól meg kell ismerni a különféle koktélok recepteit, és képessé kell őket gyorsan és hatékonyan elkészíteni. Egy ital fogyasztása szintén nem olyan egyszerű kérdés, sok árnyalattal rendelkezik az ételekkel, a dekorációval és más dolgokkal kapcsolatban, amelyeket nem mindenki képes megtenni. Ezért kínálnak csaposként tapasztalat nélküli csaposként való munkát csak nem túl drága és ábrázolható létesítményekben.

Ezenkívül a munkavállalónak elegendő ismerettel kell rendelkeznie ahhoz, hogy tanácsot adjon egy adott ital látogatójának, elemezve az ő preferenciáit. Nagyon nagyra értékelik azokat a munkavállalókat, akik zongorázni tudnak, pirotechnikai trükköket mutatnak és más készségeket tudnak készíteni, amelyek szórakoztathatják és érdeklődhetnek a közönség számára. A munkavállaló köteles nem csak meghallgatni ügyfeleit, hanem szellemi beszélgetést folytatni velük is. Ha a csapos képes hangulatot kelteni a látogatói számára, ez a siker kulcsa és annak valószínűsége, hogy egy személy az intézmény állandó ügyfele lesz.

Orvosi ellenjavallatok

A légzőszervi és hallószervek krónikus betegségében szenvedő embereknek, valamint a bőrbetegségeknek nem tanácsos ezt a helyzetet kialakítani. A munka ellenjavallt mozgásszervi, idegrendszeri és szív- és érrendszeri betegségekben szenvedő embereknél. Mivel a csaposok elfoglaltságos ütemtervvel járnak, hatalmas fizikai és mentális erőfeszítéseket igénylő munkát a kiváló egészségi állapotú emberek számára lehet a legjobban megszervezni. Más szavakkal: a csapos munkája nem mindenki számára megfelelő.

Következtetés

Ez a szakma vonzereje, hangulata és rejtélye miatt sok embert vonz. De a valóságban a dolgok meglehetősen eltérőek, ez egy komoly munka, amely fizikai kitartást és pszichológiai kitartást igényel. Lehet, hogy a műszakok nem szabványosítottak, és ülnie kell, és várnia kell, amíg az utolsó ügyfél elhagyja, folyamatosan lábadon kell lennie, és teljesítenie kell az ügyfelek kívánságait. Ebben a munkában fontos nem csak a koktél helyes keverése és kiszolgálása, hanem az ügyfél vonzása is.

Természetesen a fizetés azonnal érdeklődést vált ki, de ez nagymértékben függ a munkavállaló személyes tulajdonságaitól, az ő képességétől, hogy a lehető legtöbb látogatót vonzza, és az intézmény presztízsétől. A munkavállalónak nemcsak meg kell tanulnia, és képesnek kell lennie arra, hogy gyorsan és hatékonyan elkészítse italokat, valamint szépen szolgálja fel őket, hanem folyamatosan fejlesztenie kell pszichológiai készségeit, új vicceket kell tanulnia és jó komikusnak kell lennie. Csak az a személy, akinek jó megjelenése van, tiszta, barátságos és energikus, juthat ebbe a helyzetbe.

Türelmesnek kell lennie, udvariasan reagálnia kell még kellemetlen emberekre is, és képesnek kell lennie arra, hogy gyorsan és ésszerűen találjon kiutat jelenlegi helyzetükből. Mivel a munkavállaló felelős az edényekért, nyomon kell követnie, hogy a látogatók melyikük tört az üvegből, különben a sérült edények összegét levonják a fizetéséből. És természetesen a munkakörülmények nem a legjobbak, így a csaposok gyakran megtagadják a barátokkal a zajos cégek látogatását munka után.