karrier menedzsment

Villamossági szakma. Képzés, szükséges tulajdonságok

Tartalomjegyzék:

Videó: Hálózati villanyszerelés biztonsági tanácsok 2024, Lehet

Anonim

Az elektromos készülékek sokfélesége a modern világban elképesztő. Fejlődésük nem áll meg, a villamos energia fogyasztás évente növekszik. Az elektromosság megkönnyíti a háziasszony életét a konyhában, és lehetővé teszi egy hétvégét a tévében. Az elektromos hálózatok, ahonnan az elektromos berendezést szállítják, időben műszaki ellenőrzést igényelnek, amely segít megelőzni a vonalon bekövetkező baleseteket.

Szakmai előzmények

Az elektromos szakember viszonylag nemrégiben jelent meg. A tizenkilencedik század végén megkezdték az első erőművek megjelenését és a hálózatok felépítését. Ebben a pillanatban volt szükség olyan személyzetre, aki képes kiszolgálni ezeket az állomásokat. Az elektromos hálózatok fejlesztésével és egyre újabb állomások építésével iránti igény mutatkozik a villamosenergia-ipar szakembereire.

Jelenleg szinte minden vállalkozásban szükség van villanyszerelőkre. Az apartmanházak szervizelésében részt vevő szervezeteknek villanyszerelőjük van a hálózatépítésért felelős személyzetükön. A szakma elterjedtsége és a nehéz munka miatt meglehetősen magas igényeket támasztanak a szakemberek.

Elektromos követelmények

A villanyszerelő szakma bizonyos tulajdonságok jelenlétét vonja maga után, amelyek egy állítólagos helyzetben lévő személynek rendelkeznie kell. A villanyszerelő számára kötelező speciális oktatáson kívül még néhány személyes tulajdonság létezik, amelyek nélkül lehetetlen szakemberekké válni.

Villanyszerelőként végzett munka nagyon veszélyes, ezért az embernek figyelmesnek és felelősségteljesnek kell lennie. Ezek a tulajdonságok nem csak a balesetek elkerülésére, hanem életmentésre is képesek. A villanyszerelő nem csak önmagáért, hanem kollégákért is viseli a felelősséget. A vonalon végzett javításkor figyelmeztető plakátok jelennek meg, amelyeket nem lehet figyelmen kívül hagyni.

Mint minden más szakembert a műszaki területen, az elektrikusnak műszaki gondolkodással kell rendelkeznie. Ez segíti őt a kapcsolási rajz bemutatásában és a hibás elem gyors megtalálásában. A reakció sebessége szintén fontos szerepet játszik ebben a szakmában. A gyors reagálás megakadályozhatja a balesetet és csökkentheti annak következményeit.

Az óvatosság és a pontosság azon személyes tulajdonságok között is szerepel, amelyeknek egy villanyszerelőnek kell lennie. A lista folytatódik, de a fenti tulajdonságok kötelezőek, mivel nemcsak befolyásolják a munka minőségét, hanem segítik a balesetek elkerülését is.

Villanyszerelő oktatás

Villanyszerelő szakmáját iskolában vagy főiskolán szerezheti meg. A felsőoktatási intézmények villamosmérnököket képeznek ki, amelyek feladata lehet új villamosítási hálózatok tervezése vagy meglévő fejlesztése. A tanulási folyamat minden ilyen oktatási intézménye gyakorlati képzésre küldi a hallgatókat, ahol megszerezhetik a szükséges készségeket.

A munkáltatók inkább a munkatapasztalattal rendelkező szakembereket foglalkoztatnak. Még egy fiatal szakembernek, aki éppen befejezte oktatási intézményét, képesnek kell lennie egy speciális szerszám kezelésére és az elektromos berendezések megértésére. Ezért van a gyakorlati készségek elsajátítása az oktatás szükséges eleme.

Ha vállalkozásában egyszerű munkát végez, befejezheti a villanyszerelő tanfolyamokat, amelyek alapvető ötleteket adnak az elektromos berendezések működéséről és csatlakoztatásának helyességéről. A tanfolyamok azonban kevés gyakorlati ismeretet nyújtanak, tehát ez nem elég a szakma számára.

Munkavégzés helye

Még egy nagyon nagy vállalkozás személyzete sem biztosítja a villanyszerelő pozícióját. Egy gyár sem csak villanyszerelő nélkül képes megtenni. Az ilyen szervezetekben alkalmazzák a legtöbb szakembert.

A felsőfokú végzettséggel rendelkező villamosmérnök számíthat a gyárban betöltött pozíciójára, tekintettel arra, hogy elegendő szintű tudás és tapasztalat áll rendelkezésre. Az ilyen szervezeteknek tervező szervezetekre is szükségük van.

Ezen túlmenően egy villanyszerelő vállalkozással foglalkozhat, és különféle javításokat végezhet magántulajdonban. Jelenleg van elég olyan magánvállalat, amely hálózatokat tervez és hoz létre az ügyfelek számára. Személyzetükben általában több villanyszerelő dolgozik, akik több csapat részeként végeznek munkát. A mennyiség a vállalkozás méretétől függ.

Villanyszerelő feladatai

Egy villanyszerelő feladatai nagymértékben függnek mentesítésétől és munkahelyétől. De számos felelősség jellemzi ezt a szakmát:

  • elektromos berendezések és vezetékek karbantartása és javítása;
  • tápkábelek és vezetékek behelyezése;
  • a tápkábelek szükséges szakaszának kiszámítása;
  • szobai áramellátási rendszer készítése;
  • elektromos vezetékek beszerelése és új berendezések csatlakoztatása;
  • a kapcsolási rajz javítása új kapacitások csatlakoztatásakor.

Villanyszerelőként végzett munka magában foglalja a huzalozás és a berendezés állapotának állandó ellenőrzését a vezetőség emlékeztetője nélkül. A vállalkozás alkalmazottjának feladatai kibővíthetők, de minden munkáját, amelyet elvégeznie kell, a munkaköri leírás előírja. A villanyszerelő kézikönyve tartalmazza az összes lehetséges munkahely listáját, amelyet hozzá lehet rendelni egy bizonyos pozíciót betöltő és megfelelő képesítéssel rendelkező munkavállalóhoz.

Villanyszerelő kisülés

A kategória meghatározza azt a munkát, amelyet az alkalmazott végezhet. Vagyis egy villanyszerelő képesítésének szintje a kisüléstől függ. Minél nagyobb a kisülés, annál tapasztaltabb szakember van. A rang megszerzéséhez továbbképző tanfolyamokra van szükség, és vizsgára kell kerülni, amelyet követően kiállítanak egy dokumentumot a rangok kiosztásáról.

Az első kategóriába tartozó villanyszerelő elvégezheti a legegyszerűbb munkát, és különleges szerszámmal kell rendelkeznie. A második és a harmadik kategóriába tartozó villanyszerelők 1000 V feszültségű berendezésekhez férhetnek hozzá. Ezek a szakemberek kisvállalkozásokban vagy egy csapat részeként dolgoznak gyárakban és nagy gyárakban. A negyedik vagy ötödik rangú villamosmérnököt széles körű szakembernek tekintik, szinte bármilyen villamos munkát elvégezhet vagy csoportvezetõ lehet. A munkahely megváltoztatásakor egy villanyszerelő mentesítést tart fenn.

Orvosi korlátozások

A villanyszerelő szakma meglehetősen súlyos orvosi korlátozásokkal rendelkezik, mivel egyes egészségügyi rendellenességek veszélyhelyzeteket okozhatnak. Villanyszerelők nem lehetnek olyan emberek, akiknek izom-csontrendszeri betegségei vannak, amelyek károsíthatják a mozgások koordinációját. Ezenkívül a látássérült embereknek, akiket nem javítottak szemüveggel vagy lencsével, nem szabad dolgozni. Az idegrendszer zavara, egyes szív- és tüdőbetegségek alkalmatlanságot okozhatnak. A villanyszerelő szakma magában foglalja a magasságban történő munkát is, így az asztma vagy epilepszia hirtelen rohama balesetet okozhat.

Díjazás és karrier növekedés

A villanyszerelő kategóriái és szakmai készségeik meghatározzák a bérek szintjét. A szakember karrier-növekedése a rangotól is függ. A rangsor negyedikre történő emelésével a vállalkozás villanyszerelője jelentkezhet csapatvezető pozícióra.

A javadalmazás azon szervezet politikájától is függ, ahol a szakember dolgozik. A magánkézben dolgozó villanyszerelőként a fizetést a szakember határozza meg önállóan, és ez függ a szakszerűségétől és az elvégzett munka összetettségének szintjétől.