karrier menedzsment

Kategóriavezetők - ki ez? Felelősségek és funkciók

Videó: PS4 Játékok Fél Áron?!!! #Legjobb Funkció# 2024, Lehet

A kategóriakezelés bevezetésével szinte minden szervezetnek vannak bizonyos problémái és nehézségei. Ha nem érti ezt a kérdést, akkor egy ilyen bevezetés következményei sokkal több kárt okoznak, mint a szokásos módban végzett munka. Mindenekelőtt világosan meg kell érteni, hogy mi történik a változásokkal, és meg kell ismernünk a kategória vezetőit is - kik ők és mit adhatnak a vállalatnak.

Miért vannak problémák?

A rendszer hatékonyságát gyakran az okozza, hogy a vállalat nem a választott filozófiával összhangban működik. Ennek oka lehet a szükséges ellenőrző karok hiánya vagy a személyzet hajlandósága elfogadni a változásokat. A konfliktusok elbocsátásokhoz, problémákhoz vezethetnek a termékkel, vagy megszakíthatják a munkafolyamatot.

A kategóriakezelés sikeres végrehajtásához integrált megközelítést kell kidolgozni. Ennek ki kell terjednie a vállalat minden aspektusára anélkül, hogy egyetlen blokk hiányzik.

Új szerkezet

El kell indítania a változást egy új szervezeti struktúra felépítésével. Ez a fő alapelvre épül: az irányítást nem csak függőlegesen, hanem vízszintesen is végzik. Minden egység kölcsönhatásba lép és befolyásolja egymás tevékenységeit, ezért problémák esetén nem lesznek „extrém”.

A „Kategória menedzser - ki ez?” Kérdés helyes megválaszolásához meg kell értenie, hogy ő felelős az üzletért. Ezért kezdetben helytelen könyvelőt vagy közgazdászot kinevezni erre a pozícióra.

Munkaköri leírás

A dokumentum helyes elkészítése érdekében tanácsos átvenni azon szervezetek tapasztalatait, amelyek sikeresen vezetik be a kategóriakezelést. Ha ez nem lehetséges, akkor szem előtt kell tartani az alapvető feltételeket: decentralizációt, egyes vezetői szempontok átruházását, lehetőséget biztosítva a független döntések meghozatalára, a vállalat különféle funkcióinak egy kézbe történő koncentrálására.

Hol szerezzünk szakembereket?

Ahhoz, hogy kitaláljon, hol kell alkalmazottakat keresni, meg kell értenie a kategória vezetőit - ki ez? Szinte lehetetlen felvenni a „kész” szakembert. A vezető sokkal többet szerez, ha megpróbálja felismerni a szükséges tulajdonságokat a már dolgozó alkalmazottakban. A fő képesség, hogy kell, hogy vevőként gondolkodj. Fontos, hogy a potenciális jelöltet megkülönböztesse a céltudatosság és az ambiciózus jelleg. Akkor a siker esélye sokkal nagyobb lesz.

Fő feladatai

Gondolva arra, hogy a kategória vezetője az, ki az, fontos megérteni, hogy nem vásárló vagy eladó. Mindenekelőtt menedzser. Feladatai között szerepel a versenytársak piacának megkerülése és tevékenységeik elemzése. Nagyon fontos, hogy nagy figyelmet szenteljünk a marketingnek és a kategóriák promóciójának. Az elemzés során az összes elérhető automatizálási eszközt használni kell. Az elavult szoftver lehetetlenné teszi a teljes kép megtekintését és a folyamatok hatékony kezelését.

A kategóriavezetőnek meg kell tanulnia, hogyan kell tárgyalni. Ez sok erőfeszítést és időt igényel, de az eredmény megéri. Ehhez külön tréningek és tanfolyamok vannak.

Analitika

A menedzsernek tudnia kell, mit kell tennie a kategóriás menedzsernek. Munkája meglehetősen sokrétű, de elsősorban olyan területeket ölel fel, mint a marketing, elemzés és tárgyalások.

A szakembernek képesnek kell lennie jelentések összeállítására és elemzésére a következő területeken:

  • margin a dinamikában - naponta;
  • vásárlási érték változása - minden nap az előzőnél;
  • az összes árucsoport és alcsoport elemzése, a marginális jövedelem felmérése - a termék választékba történő bekerülésekor vagy kivonásakor
  • forgalom, valamint a versenytársak számítása és árváltozása - havonta kétszer.

Beszélgetés

Ha megérti, hogy a kategóriák vezetői azok, akik ők, akkor az új koncepció bevezetése könnyű és jó eredményeket hoz. Munkaidőjük szinte nagy részét az emberekkel folytatott kommunikációra fordítják. A tárgyalások okai a következők lehetnek:

  • a beszerzési árak növekedése;
  • eltérés a szerződéses ár és a kézbesítéskor feltüntetett ár között;
  • rövid szállítások;
  • a szállító vágya, hogy diverzifikálja a kínálatot;
  • a szállítás vagy a hely változása A kategóriavezető asszisztens vállalhat bizonyos felelősségeket;
  • szerződések megkötése;
  • kedvezmények, promóciók és bónuszok megbeszélése;
  • áruk visszaküldése, cseréje, egyeztetési cselekmények elvégzése;
  • két fontos jelenség, amely két fél jelenlétét igényli.

merchandising

Nem minden vezető képes azonnal megválaszolni a kérdést: „Kategóriavezetők - ki ez?” Tudnia kell a kereskedelem alapvető szabályait, és képesnek kell lennie azok alkalmazására. De a kreativitás bizonyos aránya ebben a szakmában üdvözlendő, tehát a követelményeket a hitelezéshez "hígíthatják".

Ha a vállalat vezetése egyértelműen követni fogja a kategóriavezetés megvalósításának alapelveit, akkor a szervezet hamarosan új szintre kerül. A felmerülő konfliktusokat békésen kell megoldani, elmagyarázva az alkalmazottak számára az új koncepció lényegét.