Munkavédelmi továbbképzés: jellemzők, követelmények és ajánlások

Videó: Általános Munkavédelmi tudnivalók 2024, Július

A munkavédelemmel kapcsolatos továbbképzésre elsősorban a jelenlegi jogszabályokkal összhangban történő munka érdekében van szükség. A munkáltató felelőssége, hogy a mérnököt időben elsajátítsa, de az utóbbi nem szabad elhanyagolni az új ismereteket.

Miért van szüksége egy foglalkozásra?

A munkavédelem továbbfejlesztett képzésével a szakember funkciói nem változnak, de ennek megértéséhez meg kell értenünk, hogy mi a veszély.

Tehát a mérnöki pozíciót azokban a vállalkozásokban kell biztosítani, amelyek potenciális veszélyt jelentenek a munkavállalók egészségére és életére. Ide tartoznak azok a szervezetek is, amelyekben a munkát megnövekedett bonyolultságú gépek vagy ipari berendezések köré szervezik.

Mérnökre is szükség van, ha a járműveket anyagok, áruk vagy áruk mozgatására használják.

Ha a munka radiográfiai berendezéseket vagy vegyszereket foglal magában, akkor ellenőrizze, hogy biztonsági mérnök dolgozik-e az alkalmazottaknál. Mivel a mechanizmusokat folyamatosan fejlesztik, a szakembernek időszakos szakmai továbbképzésre is szükség van a munkavédelem területén.

Mérnöki funkciók

Mit kell tennie egy munkavédelmi szakembernek?

  1. A vállalati biztonsági intézkedésekkel kapcsolatos szabályozási keretet képez.
  2. Tájékoztatást, előadásokat és előadásokat tart a biztonsági csapat számára.
  3. Helyi intézkedéseket hajt végre, és elmagyarázza az alkalmazottak lényegét.
  4. Műhelyeket és biztonsági műhelyeket vezet a csapattal.
  5. Felügyeli a munkakörülmények értékelését.
  6. Rendszeres orvosi vizsgálatokat ütemez.

Balesetek esetén a nyomozást a munkavédelmi szakember szervezi.

Mérnöki követelmények

A munkavédelem továbbképzése természetesen jó dolog, de először munkát kell szereznie. És ehhez meg kell felelni bizonyos követelményeknek. Ugyanis:

  1. A munkavállalónak közép- vagy felsőfokú végzettséggel kell rendelkeznie az "Életbiztonság" tudományágban.
  2. Szükséges, hogy a jelölt tisztában legyen a jogszabályok és a legfontosabb szabályozási aktusok minden változásával.
  3. A munkavállalónak figyelemmel kell kísérnie a munkavédelemmel kapcsolatos valamennyi változást.
  4. A számítógépes ismereteknek átlagon felülinek kell lenniük. Ez előfeltétel.

Még ha nincs iskolai végzettsége is, ne ess kétségbe. Nem kell azonnal elmennie tanulásra, talán elegendő lesz a tapasztalata, és a munkáltató értékelni fogja. És ha kapcsolatba lép a felügyeleti hatóságokkal, akkor az állásajánlatok eloszlanak, mint egy bőségszaru.

Milyen gyakran kell fejleszteni a tudásomat?

Már említettem, hogy a munkavédelem fejlett képzésére van szükség a legkényelmesebb és legbiztonságosabb munkakörnyezet megteremtése érdekében. De milyen gyakran kell egy szakembernek növelnie ismereteit? Vannak bizonyos jogi követelmények, amelyeket be kell tartani.

Minden mérnöknek ötévente egyszer tovább kell folytatnia a munkavédelemmel kapcsolatos továbbképzési programot. Leggyakrabban ezt speciális kurzusokon végzik. Miután átadta őket, a mérnöknek le kell tennie a tesztet, amellyel megerősíti tudását.

Általában a mérnök munkáltatója választja a távoktatást. Így időt spórolhat és folytathatja a munkát. Annak érdekében, hogy a munkavédelmi szakember biztonságosan átadhassa a képzést, a főnök átszervezi ütemtervét úgy, hogy maradjon még idő a független felkészüléshez, először a teszteléshez, majd a vizsgákhoz.

Munkaadói cselekvés

Mivel a menedzsment elsősorban a munkavédelemmel kapcsolatos továbbképzéssel / továbbképzéssel foglalkozik, a fő munka a vállára terjed. A munkáltató keres egy speciális képzési központot, és tárgyal vele. Az összes kérdés megoldása után a központ szakemberei elvégzik a tanúsítást.

A központ kiválasztásakor a munkáltatónak emlékeznie kell arra, hogy a munkavédelmi szakember tudását nem tarthatja meg annak a vállalkozásnak a munkavállalója, ahol a mérnök dolgozik.

Ha nincs lehetőség távtanulásra, a munkavállaló továbbmegy és továbbfejleszti képzettségét az oktatási központban. A tanfolyamok általában három napig tartanak, majd tesztelésre kerülnek.

Leggyakrabban egy vállalkozás fizet egy alkalmazott számára kurzusokon való részvételért, de ez az adott szervezettől függ.

Mi történik a kurzusokon? Az emberek tanulmányozzák az alkalmazandó szabványokat és jogszabályokat, biztonsági intézkedéseket a vállalkozásban.

Tréning program

A mérnök munkavédelemmel kapcsolatos továbbképzése számos olyan témát foglal magában, amelyeket az előadások végén vizsga formájában tartanak. Miről beszélsz? A következőket vizsgálják:

  1. Az ipari és ipari szennyvízkezelés alapjai.
  2. A termelési kockázatok értékelése.
  3. Egészségügyi előírások.
  4. A balesetek és traumás helyzetek kivizsgálásának szabályai.
  5. Magatartási programok extrém helyzetekben dolgozó alkalmazottak számára.

Külön kell vizsgálni az irodai munkát a munkavédelem területén. Ennek oka az a tény, hogy a munkavédelmi szakember nyomon követi az ezen irányú intézkedéseket. Például minden sérülést egy külön naplóba kell rögzíteni.

A biztonsággal és a munkavédelemmel kapcsolatos továbbképzési tanfolyamok egy része a balesetben sérült munkavállalók védelmének témáját tartalmazza. És nem csak az elsősegélynyújtásról, hanem az áldozatok számára fizetett károkról is beszélünk.

A növekvő tudás előnyei

A munkavédelemmel kapcsolatos továbbképzésnek megvannak az előnyei. Mi vonatkozik rájuk? A mérnök új ismereteket kap, ami azt jelenti, hogy gyakorlatilag átveszi azokat a vállalkozásánál. Egy másik nagy plusz az egy adott időszakra vonatkozó szabályozási dokumentumok csomagjának kézhezvétele. Vagyis a munkavédelmi szakembereknek nem kell számlákat keresniük a tudás frissítése érdekében, ha szükséges, az összes anyag kéznél van.

Amint a mérnöki és műszaki személyzet bevezette a szükséges változtatásokat, a vállalat sokkal jobban keresni fog, az ellenőrző szervek elégedettek lesznek az eredménnyel, és a vállalat megtartja pénzügyeit, amelyek ellenkező esetben pénzbírságot szabhattak volna, és kártérítést jelentettek volna a munkahelyen sérült munkavállalók számára.

Egyébként a kurzusok átadása után a mérnökök igazolást kapnak. Belül jelölje meg a hozzárendelt készségszintet.

Következtetés

A munkabiztonsági mérnök feladatait nem szabad elhanyagolni. Ez a személy a személyzet biztonsági kérdéseivel foglalkozik, ezáltal megmentve egészségüket és életüket.

A mérnököknek folyamatosan eligazításokat, előadásokat kell vezetniük, és a gyakorlatban el kell magyarázniuk, mi történik, ha a biztonsági óvintézkedéseket nem tartják be. Természetesen még egy mérnök sem tudja megakadályozni az összes balesetet, de legalább megpróbálja megtenni.

Ha a vállalkozáson tragikus helyzet alakult ki, akkor ennek oka a munkavállalók óvatos hozzáállása a biztonsági intézkedésekhez, nem pedig a műszaki és műszaki intézkedésekhez. Végül is az előadó után minden alkalmazott bejelentkezik a naplóba, ezzel vállalva a felelősséget.

A munkavédelmi mérnökök megpróbálják megvédeni a munkavállalókat a munkahelyi hibáktól, ezáltal megmentve őket a sérülésektől és a vállalkozást a veszteségektől. A rossz hír az, hogy gyakran vonakodnak hallgatni rájuk, és egyébként is a saját maguk szerint járnak el. Csak türelmet lehet kívánni ezeknek az embereknek, és folytatni kell a munkájukat, nem számít.