Sommelier - mi ez? Sommelier szakma: leírás, jellemzők, funkciók

Videó: Borvidékek, borrégiók Magyarországon II.-1.rész 2024, Lehet

A modern munkaerőpiac tele van olyan szakmákkal, amelyek nevét nem mindig ismerik a hétköznapi háztartások. Nem nehéz összekeverni a brókerek, brókerek, croupiers, vezetők és mindenki más között. A kultúrák összeolvadása új nevek megjelenését eredményezte a mű szó szerint minden területén.

A borpiacon a sommelier az egyik legnépszerűbb specialitás. Mi az, kinek hívják, és miért kellene vele kapcsolatba lépni? Ezek a kérdések részletes lefedettséget igényelnek.

Sommelier: a fogalom meghatározása, jelentése, története

A szónak francia gyökerei vannak. A középkorban ő volt a felelős a királyi palotában levő ágyneműért és edényekért, valamint a pincében készített ételekért és borokért. Az idő múlásával a funkciók a hangszerek előkészítésére, az asztal kiszolgálására és a királyi asztalon szolgáló borok kiválasztására korlátozódtak.

A 19. század közepe vált ez a szakma aranykorává, amikor számos előkelő éttermet nyitottak meg, és a borfogyasztási kultúra volt a csúcspontján. A 20. századi háborúk kevés figyelmet fordítottak a luxus számos elemére, a sommellers kevésbé vált igénybe.

Ki a mai szomorú? Ez az étteremben dolgozó szakember, aki figyelemmel kíséri a borok és borkártyák választékát, és ilyen kérdésekben szakértőként jár el.

Mit csinál ez a szakember?

Ezek az emberek az étterem személyzetéhez tartoznak. A személyzeti táblázatban szereplő sommelier szakma jelentősen növeli az intézmény besorolását és osztályát. Általános szabály, hogy nem minden étterem engedheti meg magának ilyen szakembert, hanem csak azok, amelyek a konyha kifinomultságára, a szolgáltatás minőségére és a látogatók maximális kényelmére támaszkodnak.

Szóval sommelier - mi ez? Ez a szakma neve, amelyben a szakember a következő feladatokat látja el:

  • Borkártyák készítése éttermek számára.
  • A borkészlet adott szintű fenntartása vagy a választék kibővítése (ez vonatkozik más alkoholos italokra: alkoholokra, whiskyre és másokra is).
  • Tematikus kiállítások, kóstolók és találkozók látogatása a borpiac magas szintű ismerete érdekében.
  • Felelősség az új tételek és egyedi példányok beszerzéséért.
  • A borospince választékának ismerete alapján ajánlja az étterem látogatóinak borokat, amelyek megegyeznek a megrendelt ételekkel.

A sommelier másik feladata a kimerülő készletek időben történő feltöltése. Ebben segíti őt a piac, annak jellemzői, a hullámvölgyek ismerete. Ezen felül barátságos kapcsolatban kell állnia a pincészetek tulajdonosaival, gyűjtőivel és közvetítőivel.

Nagy felelősségű sommelier

A borlista kiegészítése és különféle eredeti borok vásárlása során a döntő szerepet csak a sommelier ismerete és egyéni ízlelési tapasztalata játszik. Mit jelent ez az étterem hírneve szempontjából? Az a tény, hogy a munkavállaló legkisebb hibája vagy felügyelete nagyon drága lehet.

A képzett sommelier egyik képessége az, hogy szó szerint elolvassa az ügyfél gondolatait és a sorok között olvas. Leggyakrabban csak néhány percet képes kezelni, amelynek során ideje lenne ajánlást adni a megrendelt ételek és a bor kombinációjáról. A késleltetés vagy habozás a neprofesionalizmus jeleivé válik, kedvezőtlen benyomást kelt a látogatókra és rontja az intézmény hírnevét. Egy villámcsapás, amely pontosan eléri a célt, az az, amit elvár egy sommelier-től. Hogy ez a szakember tevékenységének és a sajátos művészetnek egy fontos szempontja, amikor a jövő sommelier tanításakor elsősorban kifejtik.

Látogatva egy éttermet, és tisztességes összeget hagyva benne, az ügyfelek elégedettséget és teljes gasztronómiai élvezetet akarnak.

Kommunikáció az ügyfelekkel

Az étterem borlistája gyakran legalább száz nevet tartalmaz, a sommelier szakma előírja, hogy egy szakember megismerje ezeket a borokat, azok tulajdonságait, költségét és az ételekkel és más italokkal való kombináció optimális variációit.

A sommelier tevékenysége összehasonlítható a pszichológus munkájával, mert neki is éreznie kell a látogatók hangulatát, gyorsan meg kell határoznia társadalmi státusát és igényeit. A valóban kiemelkedő szakembereknek találékonyságot, humorérzéket és tapintatot kell viselniük.

Csak néhány ügyfél látja a sommeliert a kiszolgáló személyzet tagjaként. A legtöbb esetben a borokkal kapcsolatos teljes információk megszerzése iránt érdeklődik, amelyek a konyha alkotóelemeként, az intézmény hangulatának kifinomult és titokzatos elemét képezik. Nekik a bevezették a sommelier posztot. Ki ez, ha nem baráti útmutatásuk a borok titokzatos világában?

A szakmai ajánlások mellett a borok megfelelő kiszállítását is elvégzi az asztalhoz.

Ki a szomorú és hogyan válhat egyet?

Vannak speciális iskolák, amelyek ezen szakma bonyolultságának oktatására szakosodtak. A tanulási folyamat fontos eleme nem csak az elméleti tanfolyamok, ideértve a borkészítés típusainak és módszereinek, valamint a borvidékek történelmének és elhelyezkedésének ismereteit. Fontos ismeretek az illat alkotóelemekre bontásában, valamint az eredményül kapott csokrok értelmezésének képessége.

A szommelier professzionalizmus eredménye az, hogy képesek az italok és a szőlőfajták minőségét aroma alapján meghatározni. A saját területük legjobbjai meg tudják határozni a bortermelő régió nevét és azt is, hogy mennyi ideig palackozták.

Az edzés során a jövőbeli sommellers speciális boraromákkal edzik az illatérzetüket. Ide tartoznak az összes illatminta, amely a csokrokban megtalálható.

A sommelier speciális leltárt használ - Narzannikot. Az emberek egyszerűen dugóhúzónak hívják. A professzionális szerszámnak azonban számos különbsége van: szükségszerűen tartalmaz egy kést a fólia vágásához, és gyakran van egy támasztó térdével is kialakítva.

Sommelier és művészi

Ezt a szakmát gyakran hasonlítják a színészethez. És itt nemcsak az elegáns, művészi modorokra gondolunk, amelyek a tálalást kísérik. Nagyon fontos az a fajta művészet, amellyel a sommelier képes bemutatni a számára jól ismert borfajtákat, miközben megőrzi az érzelmek frissességét, mint a közelmúltbeli felfedezés történetében.

Ugyanezzel a feladattal szembesül a színész, aki kijelentést kap, és tökéletesen megjegyzett szerepet játszik.

Teljes

A fentiek összefoglalásával röviden megválaszolhatjuk a kérdéseket arról, hogy mit tesznek a sommelészek, kik ők és mi a szerepük. Ezeknek a kiváló éttermi dolgozóknak egyedülálló borismerete és tapasztalata van. A sommelier-munka valójában hozzáadott érték forrása az étterem borának.